26 marzec 2020

Zdalny poligon

Praca na dobre wyniosła się z biur, sal konferencyjnych, a nawet kawiarni. By chronić siebie, ale też dbać o bezpieczeństwo innych #zostajemywdomu. Jednak nie każdy z nas umie z domu pracować, nie każdy ma do tego odpowiednie narzędzia i warunki, zwłaszcza, jeśli pod opieką pozostają także najmłodsi. Czy w takich szczególnych czasach jest miejsce na wellbeing i jednocześnie skuteczność? Jak zadbać o siebie, swój zespół i jednocześnie nadal „dowozić wyniki”?

W takich sytuacjach najważniejsze są: komunikacja i technologia. Na szczęście dziś – dzięki trwającej cyfrowej rewolucji – idą one w parze. Możemy zostać w kontakcie pracując nawet z najdalszych zakątków. Wystarczy smartfon lub komputer i internet. Spotkania zastępują telekonferencje, zdalnie możemy się też dzielić dokumentami, śledzić przebieg realizacji projektów i rozliczać z efektów.

Dlatego jeśli jesteś szefem i nadzorujesz prace zespołu w pierwszej kolejności zadbaj, by Twoi ludzie mieli dostęp do sprawnych i sprawdzonych narzędzi. Jeśli zapewnisz im działające rozwiązania znacząco obniżysz poziom ich stresu i frustracji. Jeśli masz mniejszą firmę i nie masz budżetu na zaawansowane narzędzia czy systemy– nie martw się – wiele z nich jest dostępnych za darmo i nie wymaga żadnych wdrożeń. W dzisiejszej sytuacji doskonale sprawdzają się wielofunkcyjne aplikacje. Wystarczy poszukać… lub posłuchać, jakie rozwiązania proponują sami pracownicy. Bądź elastyczny i szukaj rozwiązań, które w tej szczególnej sytuacji szybko się sprawdzą. Jeśli wspólnie znajdziecie najlepsze narzędzia łatwiej będzie Wam z nich korzystać i nie stracicie zbyt wiele czasu na naukę ich funkcjonalności.

Gdy opanujesz już kwestie technologii zadbaj o to, by praca była dobrze zorganizowana. Warto skupić się na najważniejszych i najpilniejszych zadaniach zgodnie z maksymą prezydenta Eisenhowera „Co jest ważne, rzadko bywa pilne, a co jest pilne, rzadko jest istotne”. Ja też korzystam z macierzy Eisenhowera, która dzieli sprawy na ważne i pilne, ważne i niepilne, nieważne lecz pilne oraz nieważne i niepilne. Gdy dokonasz takiego podziału wiesz już, na czym macie się skupić.

Ogranicz też niepotrzebne rozmowy, videokonferencje i… skróć czas pracy. Twoi ludzie – podobnie jak i Ty – muszą pogodzić obowiązki zawodowe z domowymi. Muszą zająć się dziećmi, pomóc im w lekcjach, przygotować obiad, ale też zadbać o zakupy dla seniorów czy wyjść z psem. To rzeczy, których nie da się oddelegować czy „przenieść na później” i są to też rzeczy, o których jako szef musisz dziś pamiętać. Podniesiesz skuteczność zespołu lepszą organizacją pracy, ale też proponując zamknięcie danego tematu w konkretnym czasie lub zarządzając przerwy od pracy np. w porze obiadowej. Pomoże to rozładować także potencjalne domowe napięcia.

Na koniec najważniejsze: komunikacja. W sytuacji kryzysowej nie wystarczy być w kontakcie. Dbając o wellbeing pracowników zwróć szczególną uwagę na ich potrzeby. Na to co mówią, jak brzmią i z jakimi – również prywatnymi - wyzwaniami aktualnie się mierzą. By zadbać o relacje zastanówcie się, co – mimo dzielących Was odległości – możecie zrobić wspólnie. Warto wprowadzić nowe rytuały wspierające Was jako zespół. Może będzie to wspólna poranna kawa i kick-off? Może stworzycie kulinarną galerię ze zdjęciami Waszych lunchy a może zadbacie o odrobinę ruchu i umówicie się na wspólne ćwiczenia online podczas krótkiej przerwy w pracy. Wellbeing dziś to przede wszystkim empatia i uważność, dostrzeganie małych radości i docenianie tego, co mamy.

Maciej Bieńkowski
Wellbeing Offer Director

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (własne i stron trzecich), aby poprawić jakość obsługi i wyświetlać treści zgodnie z Twoimi preferencjami. Kontynuując przeglądanie, akceptujesz ich użycie. Więcej informacji